Založ si blog

Ako schudnúť? Jednoducho. .. (žiadny PR článok! )

Na nový rok si pravidelne dávame predsavzatia, ktorými si chceme zlepšiť kvalitu života, usilujeme sa zbaviť zlozvykov, alebo túžime po pozitívnych zmenách. Takými sú napr. prestanem fajčiť, začnem cvičiť, schudnem a podobne. Mrzí ma, keď vidím, ako sa podaktorí trápia so svojimi závislosťami a problémami, ktoré sú v mnohých prípadoch veľmi jednoducho riešiteľné.

V niekoľkých riadkoch tu prinášam jednu veľmi jednoduchú radu ako schudnúť. Nie je univerzálna pre všetkých a preto odporúčam dobre zvážiť, či je tento postup vhodný práve pre Vás. Odborníci a poradcovia na výživu vždy prízvukujú, že strava, cvičenie a životný štýl by mal byť prispôsobený osobe jednotlivca a to, čo je pre jedného dobré a účinné, nemusí byť druhému na osoh. Preto zodpovednosť spojenú s aplikáciou mojich rád znáša čitateľ.

Na začiatok uvediem, že cieľom tohto článku je poradiť každému, kto chce schudnúť, jednoduchý spôsob a tiež načrtnúť možnosti nových a zdravších stravovacích návykov. Nemám v úmysle zachádzať do odborných detailov, vedecké vysvetlenia o fungovaní uvedenej metódy je možné si dohliadať na internete alebo v odbornej literatúre.

V čase, keď som sa rozhodol pre zmenu v stravovacích návykoch, teda asi pred tromi mesiacmi, som nemal nijakú nadváhu, pričom aktívne nešportujem (žiaľ). Moje BMI (body mass index) bolo 21,8. Svedčí to o tom, že moja váha bola v norme. Vtedy som ešte nevedel, aké následky bude mať moje rozhodnutie (takmer) definitívne skoncovať so sladkosťami. Takže už asi viete o čo ide. Zo dňa na deň som vylúčil zo stravy biely cukor, sladkosti (čokoládu, zákusky, koláče), sladené nápoje typu cola a pod. Na druhej strane, všetky ostatné zložky stravy, v niektorých prípadoch priznávam že aj nie zrovna najzdravšie (napr. biele pečivo, cestoviny) som zo stravy nijako nevylúčil. Všetko čo som jedol pred tým, som jedol aj potom v rovnakých, alebo aj vo väčších množstvách. Cukry (sacharidy) sú dôležitou súčasťou stravy, ja ich však dopĺňam vo forme ovocia, resp. ďalších potravín, ktoré ich prirodzene obsahujú.

 

Čo sa dialo? Prvý mesiac som zhodil tri kilá. Hoci to nebolo mojim cieľom, nijako mi to neprekážalo. V priebehu ďalších dvoch mesiacov som zhodil ďalšie dve kilá a váha sa ustálila. Dnes mám BMI 20,2. Ďalej už nepredpokladám ďalší úbytok váhy, keď tak už len veľmi malý. V mojom prípade teda pokles váhy ani neberiem za to najväčšie resp. vôbec nejaké výrazné pozitívum. Musím však doplniť iné benefity, ktoré sprevádzali vylúčenie sladkostí. Ide hlavne o zlepšenie trávenia, viac energie, zlepšenie pamäte. I keď spomenuté benefity sú vyhodnotené subjektívne, pozitívna zmena je evidentná. Rozhodnutie vylúčiť sladkosti zo stravy nebolo vôbec jednoduché, pretože závislosť na cukre je potvrdená a tú závislosť pociťujem dodnes. Určite však tento krok neľutujem. Počas sviatkov som dokonca neodolal a ukrojil som si aj nejakú maškrtku s malými výčitkami. Na záver sem chcem len napísať, že vždy sa nájde spôsob, ako prekonať samého seba, prijať nové zodpovedné rozhodnutia pre svoje zdravie a byť príkladom pre svoje okolie. A to všetko bez toho, aby ste utratili za drahé a „zaručené“ diéty, čo i len jeden cent, naopak ušetríte nielen na zbytočných nezdravých potravinách, ale aj na liekoch, ktoré by ste mohli v budúcnosti potrebovať za cenu nezdravého stravovania.

 

Prajem vám úspešnú realizáciu novoročných predsavzatí a hlavne veľa zdravia a pevnej vôle v roku 2018!

Šoférovanie dnes. Ľahkomyseľný hazard arogantných vodičov so životom

11.07.2017

Takmer každý deň šoférujem. Situáciu na cestách vnímam ako katastrofálnu. Táto situácia zväčša nepramení z nedostatočnej skúsenosti vodičov, ale skôr naopak. Množstvo šoférov je skúsených viac »

Nenávisť. . . Ktože ju vyvoláva?

27.03.2017

Pri sledovaní politických relácií veľmi jasne vidieť, ako je spoločnosť rozdelená. Veľmi ma to mrzí, že ľudia nevedia nájsť spoločné hodnoty a nenávisť sa vkráda do sŕdc. Nik z nás viac »

Ilúzia bohatstva, bezbrehý konzum. Šanca je, treba začať od seba.

23.12.2016

Podľa najnovších prieskumov ročne v EÚ putuje do odpadu až 88 miliónov ton potravín. Vo svete trpí hladom a podvýživou približne 900 miliónov ľudí. Z toho vychádza, že na každého hladujúceho viac »

sonja batova

Zomrela Sonja Baťová, nevesta zakladateľa obuvníckej dynastie Tomáša Baťu

21.02.2018 22:59

Vo veku nedožitých 92 rokov zomrela v nemocnici v kanadskom Toronte v noci na stredu Sonja Baťová.

Boko Haram, Nigéria, Kamerun

Po útoku Boko Haram na školu v Nigérii sú desiatky dievčat nezvestné

21.02.2018 22:57

Stále je pritom nejasné, či školáčky z miesta ušli, alebo ich členovia Boko Haram uniesli.

Dmitrij Peskov

Zákon o reintegrácii Donbasu k plneniu minských dohôd prispeje len málo, vyhlásil Peskov

21.02.2018 21:47

Zákon sa zameriava na "opätovné začlenenie" odštiepeneckých regiónov na východe Ukrajiny, ktoré sú v súčasnosti pod kontrolou separatistov podporovaných Ruskom.

Plyn, Varič, Horák

Poľsko vyhlásilo vojnu plynovodu Nord Stream 2

21.02.2018 21:46

Poľsko sa aktívne snaží zablokovať plynovod Nord Stream 2, ktorým podľa Varšavy Nemecko porušuje princíp diverzifikácie energetických zdrojov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 9
Celková čítanosť: 17512x
Priemerná čítanosť článkov: 1946x

Autor blogu

Kategórie