Založ si blog

Ako schudnúť? Jednoducho. .. (žiadny PR článok! )

Na nový rok si pravidelne dávame predsavzatia, ktorými si chceme zlepšiť kvalitu života, usilujeme sa zbaviť zlozvykov, alebo túžime po pozitívnych zmenách. Takými sú napr. prestanem fajčiť, začnem cvičiť, schudnem a podobne. Mrzí ma, keď vidím, ako sa podaktorí trápia so svojimi závislosťami a problémami, ktoré sú v mnohých prípadoch veľmi jednoducho riešiteľné.

V niekoľkých riadkoch tu prinášam jednu veľmi jednoduchú radu ako schudnúť. Nie je univerzálna pre všetkých a preto odporúčam dobre zvážiť, či je tento postup vhodný práve pre Vás. Odborníci a poradcovia na výživu vždy prízvukujú, že strava, cvičenie a životný štýl by mal byť prispôsobený osobe jednotlivca a to, čo je pre jedného dobré a účinné, nemusí byť druhému na osoh. Preto zodpovednosť spojenú s aplikáciou mojich rád znáša čitateľ.

Na začiatok uvediem, že cieľom tohto článku je poradiť každému, kto chce schudnúť, jednoduchý spôsob a tiež načrtnúť možnosti nových a zdravších stravovacích návykov. Nemám v úmysle zachádzať do odborných detailov, vedecké vysvetlenia o fungovaní uvedenej metódy je možné si dohliadať na internete alebo v odbornej literatúre.

V čase, keď som sa rozhodol pre zmenu v stravovacích návykoch, teda asi pred tromi mesiacmi, som nemal nijakú nadváhu, pričom aktívne nešportujem (žiaľ). Moje BMI (body mass index) bolo 21,8. Svedčí to o tom, že moja váha bola v norme. Vtedy som ešte nevedel, aké následky bude mať moje rozhodnutie (takmer) definitívne skoncovať so sladkosťami. Takže už asi viete o čo ide. Zo dňa na deň som vylúčil zo stravy biely cukor, sladkosti (čokoládu, zákusky, koláče), sladené nápoje typu cola a pod. Na druhej strane, všetky ostatné zložky stravy, v niektorých prípadoch priznávam že aj nie zrovna najzdravšie (napr. biele pečivo, cestoviny) som zo stravy nijako nevylúčil. Všetko čo som jedol pred tým, som jedol aj potom v rovnakých, alebo aj vo väčších množstvách. Cukry (sacharidy) sú dôležitou súčasťou stravy, ja ich však dopĺňam vo forme ovocia, resp. ďalších potravín, ktoré ich prirodzene obsahujú.

 

Čo sa dialo? Prvý mesiac som zhodil tri kilá. Hoci to nebolo mojim cieľom, nijako mi to neprekážalo. V priebehu ďalších dvoch mesiacov som zhodil ďalšie dve kilá a váha sa ustálila. Dnes mám BMI 20,2. Ďalej už nepredpokladám ďalší úbytok váhy, keď tak už len veľmi malý. V mojom prípade teda pokles váhy ani neberiem za to najväčšie resp. vôbec nejaké výrazné pozitívum. Musím však doplniť iné benefity, ktoré sprevádzali vylúčenie sladkostí. Ide hlavne o zlepšenie trávenia, viac energie, zlepšenie pamäte. I keď spomenuté benefity sú vyhodnotené subjektívne, pozitívna zmena je evidentná. Rozhodnutie vylúčiť sladkosti zo stravy nebolo vôbec jednoduché, pretože závislosť na cukre je potvrdená a tú závislosť pociťujem dodnes. Určite však tento krok neľutujem. Počas sviatkov som dokonca neodolal a ukrojil som si aj nejakú maškrtku s malými výčitkami. Na záver sem chcem len napísať, že vždy sa nájde spôsob, ako prekonať samého seba, prijať nové zodpovedné rozhodnutia pre svoje zdravie a byť príkladom pre svoje okolie. A to všetko bez toho, aby ste utratili za drahé a „zaručené“ diéty, čo i len jeden cent, naopak ušetríte nielen na zbytočných nezdravých potravinách, ale aj na liekoch, ktoré by ste mohli v budúcnosti potrebovať za cenu nezdravého stravovania.

 

Prajem vám úspešnú realizáciu novoročných predsavzatí a hlavne veľa zdravia a pevnej vôle v roku 2018!

Postavené na hlavu

10.04.2018

Dnes veľmi intenzívne vnímam trend, ktorý je veľmi nebezpečný, vytvára obrovské napätie nielen v spoločnosti ale aj v globálnom svete. Tento trend je viditeľný u jedinca, skupiny, nositeľa viac »

Demokracia, novinári, politici, Škripaľ, Putin a boj za spravodlivosť

28.03.2018

So záujmom sledujem politickú situáciu v našich médiách. Články s témami obhajujúcimi "jediné, pravé a spravodlivé demokratické" spoločenské zriadenie postavené na základoch liberálnej viac »

Kto z toho profituje? Médiám ide skôr o senzáciu. A k tomu ešte Kotleba.

01.03.2018

Vražda novinára je mimoriadne závažná udalosť. Napriek tomu si myslím, že by nemala byť natoľko medializovaná, ako sa to deje. Z jedného dôvodu. Totiž smrť človeka rozpútala politický viac »

NASA

Americký Senát tesne odhlasoval Trumpovho nominanta na post šéfa NASA

19.04.2018 23:02

Kongresmana Jima Bridenstina, pilota amerického námorníctva v zálohe, podporilo 50 proti 49 senátorom. Bridenstine sa stal 13. riaditeľom tohto úradu.

Rusko, NATO

Vrchní velitelia ruských síl a NATO sa stretli v azerbajdžanskom Baku

19.04.2018 22:05

Išlo o prvé stretnutie Gerasimova so Scaparrottim od roku 2013.

Soros

Vyštval Orbán Sorosa z Maďarska? Finančníkova nadácia oznámila odchod z krajiny

19.04.2018 21:41, aktualizované: 22:00

Nadácia chce údajne sídlo odbočky presunúť z Budapešti do Berlína, kde by mala byť nová filiálka otvorená v lete.

kosovo, nezávislosť.

Pre väčšinu Srbov nie je Kosovo prioritou, vyplýva z prieskumu

19.04.2018 21:27

Priesskum verejnej mienky realizovali Open Society Foundation (OSF) a IPSOS Strategic Marketing.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 12
Celková čítanosť: 22407x
Priemerná čítanosť článkov: 1867x

Autor blogu

Kategórie