Založ si blog

Ako schudnúť? Jednoducho. .. (žiadny PR článok! )

Na nový rok si pravidelne dávame predsavzatia, ktorými si chceme zlepšiť kvalitu života, usilujeme sa zbaviť zlozvykov, alebo túžime po pozitívnych zmenách. Takými sú napr. prestanem fajčiť, začnem cvičiť, schudnem a podobne. Mrzí ma, keď vidím, ako sa podaktorí trápia so svojimi závislosťami a problémami, ktoré sú v mnohých prípadoch veľmi jednoducho riešiteľné.

V niekoľkých riadkoch tu prinášam jednu veľmi jednoduchú radu ako schudnúť. Nie je univerzálna pre všetkých a preto odporúčam dobre zvážiť, či je tento postup vhodný práve pre Vás. Odborníci a poradcovia na výživu vždy prízvukujú, že strava, cvičenie a životný štýl by mal byť prispôsobený osobe jednotlivca a to, čo je pre jedného dobré a účinné, nemusí byť druhému na osoh. Preto zodpovednosť spojenú s aplikáciou mojich rád znáša čitateľ.

Na začiatok uvediem, že cieľom tohto článku je poradiť každému, kto chce schudnúť, jednoduchý spôsob a tiež načrtnúť možnosti nových a zdravších stravovacích návykov. Nemám v úmysle zachádzať do odborných detailov, vedecké vysvetlenia o fungovaní uvedenej metódy je možné si dohliadať na internete alebo v odbornej literatúre.

V čase, keď som sa rozhodol pre zmenu v stravovacích návykoch, teda asi pred tromi mesiacmi, som nemal nijakú nadváhu, pričom aktívne nešportujem (žiaľ). Moje BMI (body mass index) bolo 21,8. Svedčí to o tom, že moja váha bola v norme. Vtedy som ešte nevedel, aké následky bude mať moje rozhodnutie (takmer) definitívne skoncovať so sladkosťami. Takže už asi viete o čo ide. Zo dňa na deň som vylúčil zo stravy biely cukor, sladkosti (čokoládu, zákusky, koláče), sladené nápoje typu cola a pod. Na druhej strane, všetky ostatné zložky stravy, v niektorých prípadoch priznávam že aj nie zrovna najzdravšie (napr. biele pečivo, cestoviny) som zo stravy nijako nevylúčil. Všetko čo som jedol pred tým, som jedol aj potom v rovnakých, alebo aj vo väčších množstvách. Cukry (sacharidy) sú dôležitou súčasťou stravy, ja ich však dopĺňam vo forme ovocia, resp. ďalších potravín, ktoré ich prirodzene obsahujú.

 

Čo sa dialo? Prvý mesiac som zhodil tri kilá. Hoci to nebolo mojim cieľom, nijako mi to neprekážalo. V priebehu ďalších dvoch mesiacov som zhodil ďalšie dve kilá a váha sa ustálila. Dnes mám BMI 20,2. Ďalej už nepredpokladám ďalší úbytok váhy, keď tak už len veľmi malý. V mojom prípade teda pokles váhy ani neberiem za to najväčšie resp. vôbec nejaké výrazné pozitívum. Musím však doplniť iné benefity, ktoré sprevádzali vylúčenie sladkostí. Ide hlavne o zlepšenie trávenia, viac energie, zlepšenie pamäte. I keď spomenuté benefity sú vyhodnotené subjektívne, pozitívna zmena je evidentná. Rozhodnutie vylúčiť sladkosti zo stravy nebolo vôbec jednoduché, pretože závislosť na cukre je potvrdená a tú závislosť pociťujem dodnes. Určite však tento krok neľutujem. Počas sviatkov som dokonca neodolal a ukrojil som si aj nejakú maškrtku s malými výčitkami. Na záver sem chcem len napísať, že vždy sa nájde spôsob, ako prekonať samého seba, prijať nové zodpovedné rozhodnutia pre svoje zdravie a byť príkladom pre svoje okolie. A to všetko bez toho, aby ste utratili za drahé a „zaručené“ diéty, čo i len jeden cent, naopak ušetríte nielen na zbytočných nezdravých potravinách, ale aj na liekoch, ktoré by ste mohli v budúcnosti potrebovať za cenu nezdravého stravovania.

 

Prajem vám úspešnú realizáciu novoročných predsavzatí a hlavne veľa zdravia a pevnej vôle v roku 2018!

Odpočívaj v pokoji, Henry! . . . Bol Henry obeťou rasizmu?

10.06.2018

Je to už myslím vyše dvoch týždňov čo sa odohrala tragédia, kedy agresívny násilník vážne zranil Henryho, filipínskeho občana, ktorý sa snažil zabrániť obťažovaniu žien. Incident viac »

Načo letieť do vesmíru alebo výdobytky modernej doby. ..

23.05.2018

Súčasný novovek, nazývaný aj ako doba informatizácie, pokroku vedy a výskumu nám otvára nevídané možnosti vo všetkých stránkach života. Obrovské objavy vo všetkých druhoch priemyslu viac »

Postavené na hlavu

10.04.2018

Dnes veľmi intenzívne vnímam trend, ktorý je veľmi nebezpečný, vytvára obrovské napätie nielen v spoločnosti ale aj v globálnom svete. Tento trend je viditeľný u jedinca, skupiny, nositeľa viac »

Petra Stano Maťašovská, RTVS

Petra Stano Maťašovská rezignovala

15.10.2018 22:51, aktualizované: 23:28

Šéfka rozhlasového spravodajstva RTVS bola autorkou interného dokumentu, ktorý pobúril opozíciu.

Turecko Saudská Arábia novinár zmiznutie konzulát prehľadan

CNN: Saudská Arábia sa prizná k zabitiu Chášakdžího

15.10.2018 22:44

Novinár je nezvestný od svojej návštevy saudskoarabského konzulátu v Istanbule.

kirill

Ruská pravoslávna cirkev prerušila vzťahy s konštantínopolským patriarchátom

15.10.2018 22:16

Ide o protest proti schváleniu žiadosti Ukrajiny o autokefálnu, teda nezávislú cirkev.

Kazakhstan Russia Space Station

Havária ruského Sojuzu mohla byť sabotážou

15.10.2018 21:24

Agentúra RIA Novosti sa odvoláva na anonymný zdroj z ruského kozmického priemyslu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 14
Celková čítanosť: 26244x
Priemerná čítanosť článkov: 1875x

Autor blogu

Kategórie