Ilúzia bohatstva, bezbrehý konzum. Šanca je, treba začať od seba.

23. decembra 2016, bLACKsWAN, Nezaradené

Podľa najnovších prieskumov ročne v EÚ putuje do odpadu až 88 miliónov ton potravín. Vo svete trpí hladom a podvýživou približne 900 miliónov ľudí. Z toho vychádza, že na každého hladujúceho človeka na Zemi pripadá ročne približne 100 kg vyhodených potravín v EÚ. Takéto množstvo jedla by určite nasýtilo všetkých, ktorí to potrebujú. Celosvetovo je táto štatistika ešte alarmujúcejšia. Ročne sa vyprodukuje 1,3 miliárd ton potravín, ktoré sa vyhodia, neskonzumujú alebo znehodnotia. Neuveriteľné číslo. Na každého človeka na Zemi to vychádza približne 180 kg potravinového odpadu ročne.

To sú čísla, nad ktorými sa my občania, tzv.”civilizovanej, vyspelej” spoločnosti takmer nikdy nepozastavujeme. Pravdou je, že chudobnejší a zodpovednejší ľudia si vedia približne spočítať, koľko skonzumuje ich rodina. A tí, ktorí potrebujú mať neustále plnú špajzu, chladničku a pocit hojnosti, vďaka takýmto ľuďom tie štatistiky sú také nelichotivé. V týchto dňoch a počas “kresťanských” sviatkov je tento zbytočný konzum oveľa zreteľnejší.  Nepochybujem, že rozdiely v západných a východných krajinách sa môžu ešte líšiť, ale žiaľ ani Slovensko sa v tomto nemá čím chváliť.

Kladiem si otázku komu toto celé prospieva. Bežným ľuďom, ktorí nakupujú nie v súlade s potrebami, ale poháňaní pocitmi uspokojenia vlastných túžob, ovplyvnení reklamou a neopakovateľnými akciami? Určite nie. My, bežní ľudia sme iba nástrojom na vytváranie ziskov predovšetkým veľkých korporácií, či už sú to potravinové spoločnosti alebo obchodné reťazce. Konzum, či už spotrebných výrobkov, elektroniky, oblečenia alebo potravín je úzko spojený so životom modernej spoločnosti. Som zástancom zdravého konzumu. Problém nastáva, keď rovnováha zaniká a naše egá a materiálne pohnútky nás prinútia každý rok ku kúpe nového auta, najnovšieho modelu smartfónu, dronu alebo hoverboardu, ktorý oprášime dvakrát za rok alebo ak po Vianociach vyhodíme štvrtinu potravín z chladničky do odpadu, lebo im skončila záruka.

Prosím, zamyslime sa spoločne, čo vieme urobiť, aby sme nepodľahli ilúzii bohatstva a falošnej hojnosti. Chráňme prírodné bohatstvo, konzumujme s mierou a myslime na budúce generácie, aby sme túto Zem ešte mohli odovzdať našim potomkom s nádejou, že koniec sveta je ešte ďaleko.

Zdroje:

http://ec.europa.eu/food/safety/food_waste_en

http://www.fao.org/save-food/resources/keyfindings/en/