Súčasný novovek, nazývaný aj ako doba informatizácie, pokroku vedy a výskumu nám otvára nevídané možnosti vo všetkých stránkach života. Obrovské objavy vo všetkých druhoch priemyslu by mali zlepšiť kvalitu života, predĺžiť vek dožitia ľudí, priniesť blaho ako jednotlivcovi, tak aj celej spoločnosti. Zarážajúce je však, že deje sa presný opak. Rozviniem to na niekoľkých príkladoch.
Medicína je živým dôkazom tohto paradoxu. Vyvíjame stále viac a čoraz modernejších liekov. Za niekoľko rokov prebehla modernizácia medicínskych zariadení, diagnostický prístrojov a ďalších zdravotníckych vynálezov v obrovskom rozsahu. Výskum napreduje míľovými krokmi a špičkoví vedci bádajú a objavujú nové skutočnosti na úrovniach ľudského genómu. Výsledkom by malo byť menej chorôb, menej chorých ľudí, kvalitnejší a dlhší život. V skutočnosti je výsledkom viac chorôb, viac chorých ľudí, kvalita života klesá už aj z dôvodu pribúdajúcich zdravotných ťažkostí, ktoré sa snažíme kompenzovať vždy novšími, modernejším, účinnejšími liekmi alebo medicínskymi postupmi so zväčša žiadnym, či iba malým úspechom. Hoci lieky a medicína koncom 20. storočia predlžujú vek dožitia, mnohokrát ide o zúfalý pokus udržiavania pacienta pri živote bez ďalších výhliadok.
Ďalší príklad: vojenský priemysel. Mocnosti sveta ako sú Rusko, Čína, USA, atď. vynakladajú astronomické prostriedky na vývoj stále modernejších, efektívnejších a údernejších zbraní. Všetci, veľkí aj malí hráči neprestajne čosi bľabocú o obrane, o nutnosti vytvoriť bezpečnú spoločnosť, o preventívnych úderoch. Majú plné reči mieru a stále ukazujú prstom na toho druhého, kto ich ohrozuje. Výsledkom tohto „pokroku“ nie je globálna bezpečnosť, naopak riziko vojenského konfliktu sa zvyšuje už aj vo vyspelých západných krajinách a tým mám na mysli najmä Európu, v ktorej už 73 vládne mier.
Počítačový priemysel je ďalším zaujímavým príkladom vývoja IT. Pozitíva v tejto oblasti sú žiaľ často prevalcované negatívnymi vplyvmi najmä na mladé generácie. Brutálna agresia v počítačových hrách, vytváranie závislostí na mobiloch a tabletoch, internetové médiá s nevhodným obsahom pre mladistvých určite neprospievajú zdravému vývoju mladých ľudí. Spomínané negatívne javy môžu vyvolať vznik závislostí, rozvíja sa agresia, choroby z dôsledku nedostatku fyzickej aktivity a prehlbuje sa mentálny aj emocionálny úpadok detí. Dalo by pokračovať o vynálezoch, výdobytkoch vedy a výskumu, technologickom pokroku.
Môže sa niekomu zdať, že kritizujem vedu, výskum a moderný pokrok. Nie som proti pokroku. Ale ak tento pokrok minie cieľ a obráti sa proti ľudstvu, je potrebné sa nad tým zamyslieť, hľadať nápravu a nie len napredovať a napredovať aj s nabaľujúcimi sa problémami.
A teraz mám v hlave obrovskú dilemu. Na čo nám vlastne slúži astronautika? Priznávam, že nemám v tom jasno a to z jedného dôvodu. Budeme lietať na Mesiac, na Mars, pričom sa trávime potravinami, plastmi, odpadmi všetkého druhu a našu Zem ženieme do ekologickej katastrofy, odkiaľ už nebude návratu späť. Namiesto vesmírneho výskumu by sme si mali spraviť poriadok na Zemi, aby ďalšie generácie boli schopné prežiť tu a až potom by sme sa mali venovať takým vedeckým experimentom, ako sú lety na Mars.
GP(tí čo vládnu) chcú na planéte nastoliť ...
Celá debata | RSS tejto debaty